Zvířata

Máte doma nějaké chlupaté zvíře?:)

Ne. (2970)
 

Ano, jedno. (3085)
 

Dvě. (3069)
 

Tři. (2946)
 

Čtyři. (2971)
 

Kalendář

Doba ledová

med.png

O době ledové dnes můžeme slyšet různé názory. Někteří vědci tvrdí, že poslední doba ledová začala přibližně před 2,5 miliony lety a skončila před 10 000 lety, během ní se střídaly doby ledové a meziledové. Jiní tvrdí, že tato doba ledová ještě neskončila a my teď žijeme na konci období doby meziledové. Co by však pro Zemi znamenalo, kdyby začala další doba ledová?

Postupujme od severního pólu k jihu. Arktidě by další doba ledová prospěla. Už nyní v důsledku globálního oteplování hrozí vyhynutí ledním medvědům. Kvůli tání ledovců je pro ně těžké hledat si potravu. Pokud by voda zase zamrzla a vytvořily se další ledovce, medvědům by se mohlo zase začít dařit. Je i mnoho dalších živočichů, kteří nejsou přizpůsobeni teplému období a v době ledové by byli úspěšnější. Evoluční změny bych u těchto živočichů nečekala.

Obrázek1.png

Díky tvorbě nových ledovců by poklesla mořská hladina, vzniklo by tak mnoho dalších ostrovů a zvětšila by se plocha pevniny. Velké evoluční změny živočichů by nastaly v Evropě. Téměř všem živočichům začne růst hustší srst, aby se chránili před zimou. Některým se i zvětší čenich, aby ohřál větší množství vzduchu. Mnoho živočichů se bude dále potřebovat zbarvením schovávat před predátory, řešení barvy srsti tak bude záležet na síle doby ledové. Pokud zvíře, které se potřebuje maskovat, bude žít v trvale zasněžené oblasti, jeho srst zbělá. Pokud však bude žít na místě, které je zasněženo pravidelně, ale jen dočasně, barva srsti se jim nezmění, nebo to vyřeší stejně jako polární liška, která je v létě hnědá a v zimě bílá. Žádnou změnu bych nečekala u medvěda hnědého, který je stejně jako medvěd lední přizpůsobený chladným podmínkám. Barva se může změnit např. u zajíce, pro kterého je maskování velmi důležité.

Obrázek3.png

Nové klima by vyhovovalo i živočichům, kteří po skončení poslední doby ledové se raději, než aby se přizpůsobovali teplejšímu klimatu, přemístili do chladnějších oblastí, především do hor (např. Kulík hnědý (vlevo) či Myšivka horská (vpravo)).

Obrázek2.png

Stejně by se však mohli zachovat i živočichové, kteří se nebudou chtít přizpůsobit chladnému klimatu. Můžou si vyhledat teplejší oblasti, např. Afriku. Některé teorie totiž uvádějí, že přestože se doba ledová dotkla i Afriky, byly zde části, ve kterých se dalo žít v poměrně příjemných podmínkách a díky nimž přežil i člověk. Tam by se nejspíše usadilo mnoho druhů ptactva. Pro africké živočichy by však bez evoluce nebylo možné přežít. Nosorožcům a slonům by zase začala růst srst, čímž by se u slona vyvinula jakási dokonalejší forma mamuta. Stejně jako v Evropě by začala růst hustější srst i dalším živočichům.

Horší podmínky by nastaly pro rostliny. Nemůžou se jako zvířata přesunout tak rychle na jiné místo, přitom jsou přizpůsobené podmínkám teplejšího klimatu a v době ledové tedy mnoho z rostlin, na které jsme teď zvyklí, postupně zahyne. Po zemi by se rozšířila tundra, stromů by bylo podstatně méně a převládaly by jehličnany. Objevily by se nové druhy mechu. Země by se znovu zalesnila až s koncem doby ledové.
Jsou však i živočichové, kteří se nezvládnou přizpůsobit. Při každém přelomu doby ledové a meziledové se vždy najde živočich, který se včas nepřizpůsobí a znamená to tedy jeho zánik. Je těžké říct, jací živočichové by to byli tentokrát. Zhruba před 28-30 000 lety vymřel jeden druh člověka, Homo neanderthalensis. Byli výborně přizpůsobení době ledové, měli širší nos a kratší kosti. Vymřeli ve chvíli, kdy doba ledová skončila, byli tak moc upnutí na chladnější podnebí, že se tomu teplejšímu nezvládli přizpůsobit. To znamená, že živočich, který by se nezvládl přizpůsobit době ledové, bude pravděpodobně závislý na teplu. Proto by doba ledová nejspíše zahubila většinu teplomilných bakterií a vymizely by některé druhy hmyzu.
Evoluce je tedy pro živočichy i rostliny k přežití doby ledové velmi důležitá. Celý tento proces velmi dobře shrnul Charles Darwin, když napsal: „Není to ten nejsilnější, kdo přežije, ani ten nejinteligentnější, ale ten, kdo se dokáže nejlépe přizpůsobit.“